W działalności naukowej Katedry można wyróżnić kilka okresów, związanych z osobą inspirującą badania. Profesor Władysław Kuczyński był inicjatorem badań związanych z technologią betonów, siatkobetonem i kontynualną teorią żelbetu. W tym okresie pracownicy Katedry służyli doradztwem w realizacji betonowania szybów kopalni miedzi w Lubiniu i Polkowicach. Wiele opracowanych przez nich nowatorskich rozwiązań technologicznych, umożliwiających terminowe realizacje inwestycji, wdrożono wtedy na tej prestiżowej budowie.
Tematyka badawcza prowadzona za czasów profesora Tadeusza Godyckiego–Ćwirko to badania doświadczalne z dziedziny mechaniki betonu, a mianowicie: ścinania, odkształcalności i nośności belek żelbetowych i częściowo – sprężonych, tarcz, wsporników, słupów uzwojonych i ustrojów płytowo – słupowych. Te ostatnie badania pozwoliły na realizację prototypowego budynku mieszkalnego wzniesionego w Łodzi na osiedlu Widzew – Wschód. Pracownicy Katedry dr inż. Jan Kozicki i dr inż. Tadeusz Urban byli projektantami konstrukcji i prowadzili nadzór autorski nad realizacją tego obiektu. W tym czasie w Katedrze zrealizowano także w ramach Programu Rządowego PR5 kompleksowe badania dotyczące technologii i właściwości betonu drobnoziarnistego – kierownikiem tego tematu był prof.. dr hab. inż. Artem Czkwianianc.
W roku 1991 Katedra rozpoczęła działalność wydawniczą. Jest to seria Zeszytów Naukowych pt. „Badania doświadczalne elementów i konstrukcji betonowych” obejmująca sprawozdania z badań eksperymentalnych realizowanych w Laboratorium Katedry. Do tej pory ukazało się 16 zeszytów, w których zamieszczono sprawozdania z badań: monolitycznych węzłów ram portalowych, tarcz, ustrojów ramowych, ustrojów płyta – słup, przebicia, słupów, elementów prętowych z betonów wysokowartościowych, elementów żelbetowych poddanych skręcaniu, belek wzmocnionych taśmami CFRP, skurczu i pełzania betonów samozagęszczalnych. Za realizację pomysłu wydawniczego Zespół autorski Katedry otrzymał w roku 1995 Wyróżnienie Specjalne Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa.
W wyniku reorganizacji związanej z powrotem do struktury katedralnej hala technologiczna Wydziału, funkcjonująca jako laboratorium centralne, została włączona do Katedry Budownictwa Betonowego jako Laboratorium Badawcze Materiałów i Konstrukcji Budowlanych. Od tego momentu następuje szybki rozwój laboratorium badawczego – doposażenie aparaturowe, doskonalenie technik badawczych, selekcja i szkolenie pracowników technicznych. Wszystkie te poczynania zmierzały do jedne-go celu – uzyskania przez laboratorium statusu Laboratorium Akredytowanego w Polskim Centrum Akredytacji. Ten cel został osiągnięty - Certyfikat PCA nr AB 536 laboratorium uzyskało w 2004r.
Katedra Budownictwa Betonowego prowadzi tematy naukowe, ściśle powiązane z badaniami i doświadczeniami. dotyczące:
- redystrybucji sił w ustrojach statycznie niewyznaczalnych (ustroje ramowe, belki ciągłe) z betonu zwykłego, lekkiego i BWW,
- przebicia w ustrojach płytowo - słupowych,
- wpływu zbrojenia rozproszonego (włókno polipropylenowe. włókna stalowe) na sztywność i nośność przekrojów zginanych z betonu zwykłego i BWW,
- zachowania się pod obciążeniem elementów wzmacnianych zbrojeniem z włókien węglowych, aramidowych i szklanych,
- zachowania się pod obciążeniem elementów ze zbrojeniem z włókien węglowych, aramidowych i szklanych
- krótkich wsporników i ich wzmacniania,
- zespoleniem typu beton-beton.
Prace badawcze w zakresie cech fizycznych i wytrzymałościowych obejmują:
- badania materiałów (kruszywo, cement, beton, drewno, stal).
- badania wyrobów (betonowe, ceramiczne),
- badania elementów i konstrukcji żelbetowych, sprężonych, stalowych i drewnianych.